BM uzmanları: Devletler, İsrail’e silah ihracatına derhal son vermeli

Aralarında Birleşmiş Milletler (BM) Filistin Özel Raportörü Francesca Albanese’in de bulunduğu BM uzmanları, İsrail’in güneydeki Refah kentine kara harekatı başlattığı Gazze’de son yedi ayda işlenen hak ihlalleri hakkında bir açıklama yaptı. Açıklamada, Gazze Şeridi’ndeki Filistinlilere yönelik devam eden sistematik şiddet kınandı, kadınların ve çocukların bu şiddetten en çok etkilenenler olduğunun altı çizildi.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği’nin (OHCHR) resmi internet sitesinde yayınlanan yazılı açıklamaya göre, uzmanlar, “Gazze Şeridi’nde yakın zaman önce bulunan toplu mezarlardan ortaya çıkan detaylar karşısında dehşete düştük. Nasır ve Şifa’da, aralarında kadınların ve çocukların da olduğu, 390’ı aşkın ceset bulundu; raporlara göre, çoğunda işkence ve yargısız infaz emarelerine rastlandı ve bazı kişilerin canlı canlı gömüldüğü olası durumlar olduğu ifade edildi” diye konuştu.

17 BİN ÇOCUK ANNE VE BABASINI KAYBETTİ

İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarında, kadınların, kız çocukların ve çocukların tehlikeye en çok maruz kalanlar olduğunu ifade eden BM uzmanları, Gazze’de bugüne kadar hayatını kaybedenlerin 14 bin 500’ü aşkınının çocuk, 9 bin 500’den fazlasının kadın olduğunu hatırlattı. Uzmanlar, Gazze’de bugüne kadar yaralanan 77 bini aşkın kişinin yüzde 75’inin kadın olduğunun tahmin edildiğini aktardı. BM’ye göre, Gazze Şeridi’nde her gün, aralarında 37 anne olmak üzere 63 kadının öldürüldüğü düşünülüyor. Bunun yanı sıra, 17 bin çocuğun da bu süreçte anne ve babalarını kaybetmiş oldukları tahmin ediliyor.

Gazze’deki gebe ve süt veren kadınların gördüğü muamelenin ‘korkunç’ olduğunu dile getiren BM uzmanları, hastanelerin doğrudan bombalandığını, İsrailli keskin nişancıların sağlık kurumlarına erişimi kasıtlı olarak engellediğini, aynı zamanda hastanelerde yatak ve tıbbi malzeme yokluğu olduğunu ifade etti. Buna göre, bu durum, 50 bin gebe Filistinli ve 20 bin yeni doğmuş bebeği ‘hayal edilemeyecek bir riske’ atıyor. Her gün 183’ü aşkın hamilenin ağrı kesici olmadan doğum yaptığına dikkat çeken BM uzmanları, kuvözlerde kalan bebeklerin elektrik olmaması sebebiyle hayatını kaybettiğini hatırlattı.

‘DEVLETLER ARTIK BUNU GÖRMEZDEN GELEMEZ’

Uzmanlar, açıklamalarında ayrıca şu ifadelere yer verdi: “Kadın ve çocuklara yönelik sistematik şiddeti hiçbir şey, Gazze Şeridi’nde İsrail’in saldırısında öldürülen annesinin rahminden kurtarılan bir bebeğin günler sonra, 26 Nisan’da kuvözde hayatını kaybetmesi kadar iyi anlatamaz.” İsrail güçleri tarafından alıkonulanlar da dahil olmak üzere kadın ve kız çocukların karşı karşıya kaldığı cinsel saldırı ve şiddet haberleri karşısında da üzüntülerini dile getiren BM uzmanları, İsrail hükümetinin rapor edilen bu suçlara ilişkin bağımsız, tarafsız ve etkili bir soruşturma yürütme konusunda sürekli başarısız olduğunu belirtti.

İsrail’in tüm saldırılarına son vermesi gerektiğini vurgulayan BM uzmanları, devletlerin tüm silahların ihracatına derhal son vermesi gerektiğini söyledi: “Bu devletler, söz konusu silahların masum kadın ve çocukları öldürmek için kullanıldığını artık görmezden gelemez. Artık daha fazla mazeret olamaz. Kadınlar ve çocuklar, uluslararası insancıl hukuk ve insan hakları hukuku uyarınca özel korumaya tabidir.”

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir